حق مخالفت نداری؛ زن دومم قانونیست!

من از سریال هایی که در ماه رمضان پخش می شود فقط یکی را می بینم آن هم سریال اول به خاطر اینکه در حال خوردن افطاری هستم! ولی امشب یک قسمت از سریال میوه ممنوعه (به قول دوستم میوه نشسته!) را هم دیدم که فکر کنم حاج آقا عاشق شده بود و قرار بود ازدواج کنه؟
از همه سمت به این گرامی (!) فشار می آوردند که چرا و چطور و به چه حقی و از این جور حرف ها! اما اگر کمی فکر کنیم می بینیم نه تنها این حاج آقای قصه ما بلکه هر حاج آقای دیگه با این ثروتی که در فیلم دیده شد هم از نظر قانونی و هم از نظر شرعی می تواند همسر دوم اختیار کند.

با لایحه جدید دولت برای حمایت از خانواده (آره جون عمت!) و در ادامه تاکید وزیر محترم کشور برای شیوع ازدواج موقت قرار هست ازدواج مرد همسردار که توانایی مالی برای چند همسر داری را داشته باشد بدون اجازه زن اول امکان پذیر شود!

خوب حاج آقای میوه نشسته ما هم ، هم پول خوبی دارند و هم نیازی به اجازه همسر اول ندارند. تازه تا جایی که فهمیدم ایشون با خانم اولشان هم صحبت کرده بودند.
البته رفتار غیرقانونی (!) خانواده حاج آقا دو دلیل می تواند داشته باشد. اول اینکه هنوز از این قانون که بسیار بسیار از خانواده حمایت می کند با خبر نیستند؟ و یا اینکه از قوانین خبر دارند اما همونطور که رئیس جمهور هم در مصاحبه با شبکه سی بی اس اشاره ای به رفتار مردم و دولت کردند ، مردم ما اصولا انسانهای قانون گریزی هستند!

حالا این وسط من نفهمیدم که چرا بحث های شیرین آیت الله صانعی در مورد اثبات غیرشرعی بودن این نوع ازدواج ها توجهی نمی کنند و یا سخنرانی ها و نوشته های فعالین حقوق زنان شنیده و خوانده نمی شود؟ (البته منو ببخشید چون یادم رفت که در ماه رمضان همه اعضای بدن مانند چشم و گوش باید روزه باشد و خیلی چیزها دیده و شنیده نشود!)

Advertisements

30 دیدگاه »

 1. مجید علی گل said

  سلام.
  خوب یه جورایی حق با شماست.
  ولی حالا چرا انقدر یه ذره خشنید؟؟؟
  البته این از لحن نوشتنتون بوده.
  موفق باشید.

 2. سیاوش said

  درود به شما
  دقیقا همینطوره
  بنده با اکثر خانمهای آشنا در پیگیری این سریالها از جمله سریال مذکور مشکل دارم و دائم متذکر این نکته هستم که این برنامه ها دقیقا مانند اسب تراوا عمل می کنند و در حین اینکه مخاطب در حال دنبال کردن داستان می باشد ، عقاید مسموم و باورهای غلطی که منبعث از ایدئولوژی رژیم است به بیننده ساده و ناآگاه تزریق می شود .
  تاسف برانگیز تر اینکه انواع و اقسام توهین و تحقیری که دین بالاخص در حق «زنان» روا داشته ، چرا این هموطنان عزیز نگهدار و منتقل کننده این خرافات و احکام بدوی و مربوط به گذشته انسان ، هستند.
  دین حنیف که از خدایش شروع کنی تا بهشت وعده داده شده ، صرفا مردانه طراحی شده و اصولا زن بعنوان انسان دیده نشده . نزدیکترین مثال هم «حل المسائل» امام راحل ارواحشون فداه که در جای جای آن ذکر شده :
  – اگر انسون بخواهد زن بگیرد
  – اگر انسون با پدرزن خود لواط کند
  – انسون با خواهر زن خود نمی تواند …
  ملت ما هیچگاه در درازنای تاریخ خود رنگ آزادی رو ندید چون هیچگاه رنج آگاهی رو نبرد .
  والسلام علینا و علی عباداله الصالحین !

 3. برهنه کلام said

  با سلام واحترام
  من یک مرد هستم وصد در صد مخالف ازدواج مجدد مردان زن دار میباشم
  ولی خالصانه از شما خانم محترم و سایر خانمها میپرسم که چرا بعضی از
  همجنسان شما به خود اجازه میدهند که زن مرد زن داری بشوند و برای
  خانمهای دیگری مشکلات فراوان بوجود بیاورند؟؟؟
  آیا فکر نمی کنید که اگر بر فرض در ایران آینده قانونی وضع شود و
  جلوی ازدواج مردان زن دار را بگیرد دسته ای از خانمها اعتراض نخواهند
  کرد؟؟
  بهتر به زنها بگویید که بزرگترین مبارزه اینست که بازیچه هوس مردان
  نشوند آنگاه هیچ زنی ازاین مشکل رنج نخواهد کشید.

 4. همون روزه بگیریم بهتره!

 5. maryamss said

  اتفاقا منم با اینکه از موضوع این سریال خیلی خوشم میاد اما لجم گرفت که اینقدر راحت این موضوع تو تلویزیون عنوان شد.یه جورایی ساختنش که بیننده هم حق رو می داد به حاج آقا!….آقای صانعی رو خیلی از همین آقایون به عنوان یه مسلمون قبول ندارن دیگه ه برسه به اینکه بخوان حرفشو گوش کنن.مدافعین حقوق زنان هم که خوب جای خود دارن!

 6. اگه بيشتر دقت كنيد مي‌بينيد اين حاجي نشسته فيلم، از اول هم زني نداشت، فقط اسمي در شناسنامه‌اش ثبت شده بود، مرد اون هم در اين سن احتياج به همدل، همراز، سنگ صبور و در كل كسي داره كه به حرفهاش گوش بده اما خانمش كه ماشاءا….
  بعدش هم اگه چندماه عقدش كنه؛ خودش از هوس مي‌افته و برميگرده سر خونه و زندگيش. :دي

 7. rouzbeh87 said

  امروز بسیاری از زنان که خودشان را ایرانی می دانند تنها به جرم طلب برابری به سال ها زندان، شلاق و انواع اقسام احکام محکوم شده اند و بسیاری دیگر یا هر روز احضار می شوند و یا در راهرو های داد گاه ها در حال پیگری پرونده های مفتوح خود هستند و یا در حال پیدا کردن گوش شنوایی که به شکایت ضرب و شتم آنها به وسیله نیروی انتظامی رسیدگی کند…

 8. rouzbeh87 said

  زنان ایران آزاد نیستند. دلیل اين مدعا خون های دلمه شده بر صورت زنانی است که برای بیرون بودن اندکی از مو هایشان خون را مزه مزه میکنند و یا به خاطر اندکی کوتاه یا بلند بودن مانتو هایشان با مشت و لگد به داخل ماشین های نیروی انتظامی پرتاب می شوند و انواع و اقسام فحش های رکیک که آنها را زنانی ناسالم می خوانند تحمل می کنند. آنها مجبور می شوند تا در خانه بنشینند، تا در زمان تصویب لایحه موسوم به خانواده که به مرد حق می دهد همزمان 4 زن بگیرد جراعت هیچ گونه اعتراضی را نداشته باشند تا در سایه این سکوت، روسپیگری مردانه تحت لوای دین، قانونی و حرمسراهای مردانه شرعی جلوه داده شود و زن ایرانی به ظاهر آزاد با صلح وصفا در کنار دیگر زنان شوهرش زندگی کند و دم هم بر نیاورد.

 9. rouzbeh87 said

  زنی که حق طلاق ندارد چگونه آزاد است؟ زنی که شهادتش نیم یک مرد تلقی می شود چگونه آزاد است؟ آيا مردی دیه اش و ارث اش نیم مرد محسوب می شود از حقوق انسانی برابر با مرد بر خوردار است؟ زنی که حق سر پرستی فرزندش را ندارد، برای گرفتن پاسپورت نیاز به اجازه شوهرش دارد، حق داشتن شغل بدون اجازه همسرش را ندارد، حق تعیین محل سکونت ندارد، چگونه آزاد است؟ وقتی پدر می تواند او را در هر سنی شوهر دهد و در 9 سالگی در برابر قانون مسئول است، چگونه آزاد است؟

 10. rouzbeh87 said

  زنان ایرانی که امروز جزو فعالان حقوق بشر در دنیا هستند، سهمی برابربا مردان می خواهند. منزلت و کرامت انسانی برابر و این برابری را در دنیا فریاد می کنند.

 11. rouzbeh87 said

  زنان امروز فارغ از هرگونه ایدئولوژی، تفکر، دین، نژاد و قومیت دست به دست هم داده اند تا فریاد زنند که جهان دیگری ممکن است

 12. لطيف said

  «» ایرانیم، فارغ از جنگ و ویرانیم، جنگ من جنگ خرد باشد عزیز، من حیا دارم ز هر شمشیر تیز…»»

  اول: سلام.
  دوم: اين جمله، يكي از بهترين جمله هايي بود كه تا حالا اينجوري بهم حس و حال نداده بود…
  سوم: اين قسمت «‌جنگ من جنگ خرد باشد عزيز» خودش نشون ميده كه آدما با خيلي چيزها تو زندگيشون بايد بجنگن، يكيشون هم جنگ با نفسه كه باعث ميشه بعضي از مردايي كه حس داشتن دو شلوار بهشون دست ميده، از درختي كه سالها براش عمر گذاشته و روزي يك نهال بوده، به قولي «سير» بشه و به سراغ نهالهاي ديگه بره…!
  چهارم: اگه تو اين فيلم كه اتفاقا تنها فيلمي هست كه تو اين ماه رمضان به نسبت واقعي تره دقت كرده باشي، فاصله زن و شوهر در زندگي خانوادگي هست كه باعث بروز اين مساله شده. چون مرد سرگرم كار خودش و زن هم پي رئيس بازي و كار اداري و … به طوري كه كارش شده زندگي اصلي به طوري كه سر سفره ، در كنار شوهر و خانواده دست از اون برنميداره… . تو يا هر كسي را جاي اون شوهر بزاري، نمي گي كار كردم يا مي كنم كه زندگي كنم، نه اينكه زندگي مي كنم يا كردم تا كار كنم..!؟
  پنجم: بيشتر وقتا ما آدما وقتي پي به اشتباهاتمون مي بريم كه خيلي از حريم و خطوط شكسته شده، ديگه عشق و دوستي و احترام رنگي نداره يا خيلي كمرنگ شده. پس اينا فيلم نيست، اينا مسائلي هست كه اگه ما هم به اون توجه نكنيم، دولت و قانون و خيلي چيزهاي ديگه هم اگه درباره زن دوم و … حرف و بحث و تبصره بياره ، نمي تونه زندگيتو به حاشيه ببره، چون خواستن توانستنه.
  ششم: زياد حرف نوشتاري زدم،‌شرمنده، من از طريق وب 360 كه داشتم سرچ اصفهان مي كردم،‌به اينجا رسيدم! چون من هم از اون ديار به اجبار ترك وطن كرده و در اين شهر دود ساكن شدم! از اينكه وقت شما را گرفتم ، عذرخواهي مي كنم.
  از آن جمله بسيار بسيار زيبا كه من با اجازه شما كپي كردم، ممنون و سپاسگذارم.
  ايام به كام و تندرست باشيد…

 13. kochebagh said

  والله از نظر من حکم این مسئله برای زن و مرد یکسانه،همان طوره زن حق نداره وقتی در عقد مردیه به فکر ازدواج با مرد دیگه ای باشه مرد هم باید همین طور باشه.

 14. madjidafshari said

  نظر اصلیمو در 360 نوشتم اما یک نکته اینجا به ذهنم رسید اینکه چرا خانمها اینقدر نگران ازدواج دوم هستند به خدا اگر مردی زندگی صادقانه و عاشقانه ای داشته باشه مگر بلا نسبت همه آقایان خره که ازدواج دوم بکنه. من اعتقاد دارم خدا در مراتب لطفش به بنده یک شغل و مقر درآمد روزی حلال.یک همسر و یار خوب.یک سقف مناسب بالای سر . یک مرکب خوب متناسب با نیاز زمانه اسب یا دوچرخه یا موتور یا ماشین به او میدهد از این به بعد هر چه داد محل ابتلا ی رنج و محنت آدمی است.خانه اگر دو تا شد عذاب نگهداری دارد . زن هم اگر دو تا شد رنجش بیشتر است پس توصیه به خانمهای عزیز سعی کنید ازدواج درستی انجام دهید تا هم آسوده زندگی کنید هم ما آقایان را به بلایی مثل زن دوم مبتلا نسازید.
  امیدوارم تک بانوی خانه عشق همسرتان باشید.

 15. اين پاراگراف آخر دو تا دليل خيلي مهم داره
  يك اينكه ما داريم در ايران زندگي مي كنيم
  دو: اون چيزي كه شما بهش مي كنين صدا و سيماست نه سي ان ان

 16. * دو: اون چيزي كه شما نگاه مي كنين صدا و سيماست نه سي ان ان

 17. ازدواج موقت اگر به دلخواه دو طرف و از سر علاقه باشد ( همونجوری که در غرب مرسوم و بخش عظیمی از آقایان و خانمهای جامعه بطور موقت با هم زندگی می کنند) چه اشکالی می تواند داشته باشد؟ همینکه می گویند ازدواج موقت همه بلافاصله یک حاجی بازاری پیر و خپل بی دندان و خیلی پولدار و یک زن ضعیف و فقیر زیبا ( مثل مامان کوزت در بینوایان) را در ذهنشان مجسم می کنند.و بلافاصله مخالفتها شروع می شود!
  من نه تنها با ازدواج دائم و موقت بلکه با هر نوع رابطه ای که به دلخواه دو طرف باشد موافق هستم.

 18. LinuxRevo said

  رشته من حقوق بوده و خیلی در مورد اینجور مباحث تو دانشگاه حرف زدم. هیچ وقت یادم نمی ره که به خاطر گفتن از نظریه کانت در مورد ازدواج موقت و ازدواج دوم استاد مجبورم کرد تا اون درس رو حذف کنم (مدنی – خانواده) یادش به خیر و لعنت بر هر کسی که می ره و به این نماینده ها رای میده بدون استثنا.

 19. LinuxRevo said

  راستی شما تیمسار علی دانشور رو نمی شناسی؟!!‌

 20. رئیسی said

  اسلام تا 4 زن برای یک مرد اجازه داده ولی تا جایی که بنده از علما پرسیدم بدلیل هوسرانی و شهوت مرد اصلاً جایز نیست و در صدر اسلام بنابر دلایل خاصی این حکم صادر شده و الآن هم رد نمیشه ولی از جانب علما توصیه نمیشه!

 21. یه سوال فنی:
  آیا کسی هنوز فراش نکرده
  می تونه تجدید فراش کنه
  😉

 22. مانی said

  اینجا به شرط بکارت روابط ازاد است

 23. زيبا بود

  نظرات جالبي داريد

  موفق باشيد

 24. sepanta said

  ای ابجیییییییییییی دلت خوشه ها.یایا این چند زنی ها مال قدیما بود.
  من به عنوان یک جوونه دم بخت عرض میکنم که هنوز جرات گرفتن یکیش رو ندارم چبرشه به چندتااااا.
  بابا پولمون کجا بود چند سر زن و بچه رو سیر کنیم.
  من به شما قول میدم یکی بیشتر رو نگیرم.خوبه؟
  راستی از نوشتنتون خوش بحالم شد و لینکتان کردم اگر شما هم سر زدید و نیت کردید مارو بلینکونید بفرمایید.
  خوش باشی.

 25. مدافعان حقوق زنان که براندازم
  صانعی هم که حکم ارتدادش توسط خانم رجوی امضا شده
  موند کی؟

 26. مدافعان حقوق زنان که براندازن
  صانعی هم که حکم ارتدادش توسط خانم رجوی امضا شده
  موند کی؟

 27. grayidea said

  بچه هاش نگران اموال پدرشان هستند وگر نه پيرمرد كج و كوله اي مثل او كه دعوا ندارد!!!

 28. سماع said

  سلام
  -من اشک ابرم
  روی گونه ی زمین افتاده ام
  با سر انگشت تردت مرا پاک کن…

 29. كاوه said

  faghat yek rahnemaii?
  az vazir keshvar ya aghay haji babai nayeb raiis majles ahval zanay sighei shono beporsid

 30. Mehdi said

  خوب بود وقت كردي يه سري هم به من بزن خوشحال مي شم

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: