احمدی نژاد در نیویورک چه کرد!؟

مصاحبه دکتر احمدی نژاد در شبکه سی بی اس و سخنرانی ایشان در دانشگاه کلمبیا به اتمام رسید. نکات مثبت و منفی بسیاری در این روزها شنیده می شود که گویا جنبه منفی آن بر جنبه مثبتش می چربد!

با ورود احمدی نژاد به خاک امریکا موج اهانت ها و اعتراض ها از سوی مردم و حتی مسئولین بلندپایه امریکا نسبت به شخص احمدی نژاد آغاز شد. از حضور وی در مکان وقوع حادثه 11 سپتامبر به طرز مسخره ای جلوگیری شد. در همین روزها بود که صحبت از تشدید تحریم ها بر ضد ایران بالا گرفت. کارشناسان نیز بر این عقیده اند که وقتی آقای احمدی نژاد با دوبار حضور در امریکا نتیجه مثبتی نگرفته و باعث تند شدن روابط شده بود ، دلیلی برای حضور سه باره دیده نمی شد. اما جناب دکتر احمدی نژاد پا فشاری برای حضور در خاکی داشتند که به گفته وی فضای آزادی برای بیان بسیاری سخنان وجود ندارد.

 

امریکا: حضور موافقان و مخالفان / سخنرانی آزاد احمدی نژاد در یک دانشگاه ساخت سیاستمدار! در امریکا (عکس این موضوع را در نظر بگیرید.)

 

اتفاقات و نکات بسیاری برای بیان وجود دارد که به چند نکته اکتفا خواهم کرد:

درخواست احمدی نژاد برای حضور در ویرانه های 11 سپتامبر که با موج شدید اعتراض رسانه ها و مسئولین مورد قبول قرار نگرفت.

جناب احمدی نژاد در شبکه CBS امریکا هم مصاحبه ای انجام دادند. مجری برنامه به صورت یک طرفه خواهان محکومیت احمدی نژاد بود و رئیس جمهور هم با صحبت ها و جواب هایش به گونه ای هیچ پاسخی به سوالات مجری توانمند شبکه سی بی اس نداد!

در بخشی از مصاحبه آقای احمدی نژاد خطاب به مجری گفتند: «چرا شما دوست دارید از طرف مردم سخن بگویید؟ من می توانم از طرف مردم ایران حرف بزنم ولی شما نمی توانید.»

رئیس جمهور آماری از نظرات مردم امریکا ارائه داد که 80 درصد مردم امریکا با سیاست های دولتشان مخالفند که مجری برنامه این آمار را به شدت رد کرد. صحبت در مورد استفاده مردم ایران از ماهواره ،که از نظر قانونی ممنوع است، هم خیلی مورد توجه ایرانیان قرار گرفته که در مورد آن سخنی نمی گویم.

در قسمتی از مصاحبه احمدی نژاد سخنی از دوستی با امریکا کردند. آقای رئیس جمهور با اشاره به صحبت های امام خمینی گفتند: «ما به دولت و مردم امریکا هیچ مشکلی نداریم و امیدواریم گفت و گوها میان ایران و امریکا شکل عملی به خود بگیرد.»

پایان برنامه مصاحبه که به طور زنده پخش نمی شد منتاژ جالبی داشت. در حالی که در بسیاری از صحنه ها مجری برنامه چهره ای درهم و نگاهی مستقیم به احمدی نژاد داشت در تیتراژ پایانی در همه صحنه های نمایش داده شده در حال لبخند زدن بود!

 

در حالی که خبر به هم خوردن سخنرانی رئیس جمهور ایران در دانشگاه کلمبیا شدت می گرفت بالاخره سخنرانی انجام شد. در بیرون از دانشگاه تظاهرات نسبتا بزرگی برضد محمود احمدی نژاد انجام شده بود که بسیاری از شرکت کنندگان یهودی بودند و اعتراض شدیدی به انکار هلوکاست و دروغ خواندن آن از طرف احمدی نژاد داشتند. قبل از شروع سخنرانی، رئیس دانشگاه کلمبیا به ایراد سخنرانی پرداختند. سخنرانی با این جمله آغاز شد: «دعوت از این سخنران به خاطر حق او برای گفتن نیست بلکه به خاطر حقی است که ما برای خودمان برای شنیدن قایلیم… ما می خواهیم با ذهن منفور دشمنانمان آشنا شویم!»

هرچند در ادامه برخی جملات قابل تامل هم ذکر شد اما آیا ما انقدر کوچک شده ایم که هرکس که بخواهد می تواند به این راحتی به ما توهین کند؟ به متن ترجمه شده سخنان رئیس دانشگاه کلمبیا در وبلاگ حرف حساب در اینجا توجه کنید.

بعد از اتمام سخنرانی رئیس دانشگاه نوبت به سخنرانی احمدی نژاد رسید. رئیس جمهور سخنرانی ملایم تری انجام دادند و تا حدودی می شد دید که سخنان توهین آمیز رئیس دانشگاه او را وادار به تندگویی نکرد. وی در رابطه با صحبت های آغازین گفت: «در ایران از مهمانان بهتر پذیرایی می شود.» (گویا انتظار چنین برخوردی را از طرف دعوت کنندگان و میزبانان خود نداشت!)

صحبت ها و سوالات گوناگونی از محمود احمدی نژاد شد و وی به موضوعاتی چون اعدام های اخیر در ایران، مسائل هسته ای، همجنسبازان، و اجازه حضور دانشجویان دانشگاه کلمبیا در ایران پرداختند. سخنرانی در دانشگاه کلمبیا نکات قابل تاملی نیز داشت:

     1. تکرار سخنان احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه سی بی اس و اضافه کردن این موضوع که ایران و امریکا می توانند با یکدیگر دوستان خوبی باشند.

     2. همانگونه که سخنان رئیس دانشگاه تشویق دانشجویان را به دنبال داشت در برخی جملات دکتر احمدی نژاد نیز دانشجویان به تشویق وی پرداختند.

     3. محمود احمدی نژاد درخواست دانشجویان دانشگاه کلمبیا را با آغوشی باز پذیرفت. (درخواست را یکی از همراهان احمدی نژاد به ایشان رساند. آیا امکان حضور دانشجویان در دانشگاه های ایران وجود دارد؟)

     4. بسیاری از شبکه های خبری دنیا با قطع برنامه های عادی خود به پخش مستقیم سخنرانی احمدی نژاد پرداختند این در حالی بود که هیچ یک از کانال های دولتی ایران سخنرانی را به صورت زنده و کامل نمایش ندادند. (سخنان رئیس جمهورمان را هم سانسور می کنید!؟)

     5. یاد حضور سید محمد خاتمی در کشورهای مختلف را گرامی می داریم! امیدواریم دولت نهم با تفکر بهتر از اتفاقات اینچنینی جلوگیری کند.

 

Advertisements

20 دیدگاه »

 1. بابک said

  motasefam ke be chenin roozi oftadeim
  matlabetun ali bud
  khabarhaye badi ro ham age emkan dasht kamel benevisid

 2. سماع said

  سلام…
  تمام روز هایم بوی دلتنگی میدهد/فقط از خدا باید شعر بخواهم/شعری که در آن “ای کاش” نباشد.

  منتظرم.

 3. درويش said

  سلام. احمدی‌نژاد خوب بلده كه مخ طرف مقابل را تيليت كنه جوری كه طرف توش بمونه. فرق نمی‌‌كنه طرف تو امريكا، خبرنگار باشه يا تو ايران بخواد رای بده!

 4. kochebagh said

  من مصاحبه احمدی نزاد قبل رفتنش رو دیدم،با اون حرفایی که زد و حاضر به انکار صریح فعالیت های هستنه ای نشد انتظار چنین برخوردی می شد! به نظر من احمدی نژاد نباید به این سفر می رفت،هدف دعوت کنندگان فقط تمسخر ایرانیان بود.واقعاً جای تدسفه، به نظر من طرز صحبت رئیس جمهورمان زیادی جنگ طلبانه است.

 5. mostafaalli said

  نوشتتون بوی نفرت میده و غرض ورزی.

 6. mostafaalli said

  ولی به نظر من موفق بود چرا که بولتون کاسه ی چه کنم دستش گرفته و میگه کاشک کی نمیزاشتیم بیاد و راست راست تبلیغات کنه.

 7. mostafaalli said

  نظر شماره ی 5 هم اشتباهی این جا تایپ شده (:

  آناهیتا: سپاسگزارم برای ثبت نظراتتان ، انسان ممکن الخطاست

 8. lukadium said

  در اینجا همه ی پستهای وبلاگهای وردپرسی که امروز در مورد احمدی نژاد نوشته شده را ببینید:
  http://wordpress.com/tag/ahmadinejad/

  تعداد پستها شگفت آوره!

 9. alon1985 said

  انسان هاي بي اطلاع بهتر است حرف نزنند . متاسفانه شما در حدي نيستيد كه نوشته هايتان بوي قرض ورزي بهد . فقط كاش كمي بدور از جو زدگي هاي معمول به قضيه نگاه مي كرديد . انگار عادت شده است كه اگر حركت خوبي هم انجام مي شود اين گونه مورد سوئ تعبير قرار گيرد .

 10. kptools said

  انگار نه انگار که این آقا رئیس جمهور مملکت است! هر جا میره فحش می شنوه!

 11. modir said

  فقط كمي منصفانه تر و با ديد باز تر به قضيه نگاه كنيد . كمي از اين جو زد احمدي نژادي خارج شويد و سعي كنيد به اعمال افراد توجه كنيد نه نام ها .

 12. modir said

  لطفا منبع نوشته هاتون رو هم ذكر كنيد .

 13. مرتضی عارف said

  ما هم قلمی جنباندیم، من باب خالی نبودن عریضه!

 14. مرتضی عارف said

  راستی من از این ادمها نیستم که بیایم غیر مودبانه، بدون نگاه به متن تبلیغی کنم و بروم؛ فقط خواستم بگویم نظراتم در این مورد در حد یک مطلب(پست) است نه یک نظر (کامنت). ببخشید من هی مزاحم میشم! نصفه شبی
  علی علی

 15. unknow said

  agha damesh garm raft terekon onja kheili hal dad hesabi khandidim va moteassef baraye khodemon kheili mamnon az hamechi

 16. اصلا احساس خوبی ندارم. حس میکنم یک ملت مسخره شدن.

 17. samaneh said

  من واقعا برای شما متاشفم به عنوان یک ایرانی فکر می کنم شما هم مثل همان خبرنگار مجبورتان کردن این حرفها رو بزنید.من فکر می کنم شما حتی مثاحبه را ندید و گرنه به عنوان یک بی طرف نظر بهتری می دادی این مزخرف های رو هم نمی نوشتید.بهتر است ماسک رو از صورت خود بردارید.اگر یک نگاه دقیق به حرفهای خود بندازی می بیند موج تحریم ایران و زور گویی به ایران در آن موج می زند.

  آناهیتا: درود؛ سپاس برای نظر. لطفا دوباره متن را بخوانید!! فکر می کنم زیاد اهل دقت کردن نیستید. البته خوشحالم همیشه مخالفانم با واژه هایی همچون «مزخرف» و … ایده و نظر خودشان را ثبت می کنند که نشانگر بسیاری نکات است!

 18. bizbloger said

  از اين مطلبت يه لينك گذاشتم!

 19. حبيب said

  مطالبتون نكته هاي قابل قبولي دارد. متاسفم كه بايد رئيس جمهوري داشته باشيم كه حرفهايش با واقعيت هاي جامعه خيلي فاصله دارد.

 20. […] وب نوشته وبلاگ آناهيتا دانشور در مورد سخنراني و سفر احم… […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: