دوست و همسر ایرانی یا غیر ایرانی؟

مدت ها قبل (زمانی که هنوز وبلاگی نداشتم) پیشنهاد جالبی به نظرم رسید که دوست داشتم نظر ایرانیان مقیم و خارج از ایران را ببینم. به نظرم بی بی سی بهترین گزینه برای ایجاد نظرسنجی بود. ایمیلی به قسمت صدای شما ارسال کردم که جواب یا ایجاد نظرسنجی ندیدم. چند روز گذشته نظرسنجی با همین نام ایجاد شده بود اما پیشنهاد دهنده را کس دیگری معرفی کرده بودند! (خوب شاید ایشون هم پیشنهاد دادند)

البته مشکل من این نیست! خواستم فیدبک های مختلفی که از طرف ایرانیان ثبت شده را داخل بلاگ بزارم. به نظرم جالبه. اگر کسی نظر خاصی داشت هم می تونه کامنت کنه.

 

قسمتی از متن اصلی بی بی سی برای نظرسنجی:

ازدواج ایرانیان با غیرایرانیان در کشورهای دیگر، یکی از عوامل درهم آمیختگی فرهنگی و موضوعی جالب برای بررسی های اجتماعی تلقی می شود.در سالهای اخیر به ویژه با رشد نسل دوم ایرانیان خارج از کشور، شمار اینگونه ازدواج ها نیز افزایش یافته است.

شما چه تجربه ای در این باره دارید؟ آیا نمونه های موفق یا ناموفقی از این ازدواج ها را دیده اید؟

 

نظر ایرانیان که سعی می کنم گلچینی از نظرات باشه:

 

1.

من دوست دختر استراليائی دارم. ازمکالمه بااو هيچ لذتی نميبرم چون تفاوت فرهنگی زيادی داريم ولي درکناراين دردسرهائی که دخترهای ايرانی در قديم برايم بوجود می اوردند وجودندارد. يادمه همسر قبليم دو هفته بعد از اشنائی گفت بيا با پدرم صحبت کن !! والان همان شخص بدنبال گرفتن مهريه است! کدام خارجی همچين کارهائی ميکند.

کاوه، ونکوور

 

2.

من زنم سوئدي است(15سال). هيچوقت با زن ايراني نبودم .نميدانم با زن ايراني بودن چطوره, اما فكر ميكنم من نمي توانم با زن ايرا ني زندگي كنم . اصلان من به درد زن ايراني نميخورم. زن ايراني هم از من فراريست. البته من با زنم اختلاف دارم اما نه بخاطر اينكه اون ايراني نيست بلكه بخاطر اختلاف شخصيتي.

sohrab، sweden

 

3.

من فرشيد 39 ساله از ژاپن هستم. 6 سا ل پيش با همسرم که اسپانيايی و از ايالت کاتالونيا هست ازدواج کرده ام. علاوه بر يادگيری يک زبان جديد وآشنايی با فرهنگی ديگر ، ازدواج با يک فرد غير ايرانی مزايای بسیار زيادی دارد. من با يک دنيای ديگر آشنا شده ام. البته اختلاف فرهنگی ميتواند مشکل ساز باشد که با سياستی درست ميتوان از سدّ آن هم گذشت. به قول قديمی ترها : من نه ، باید نیم من بود .
به عقيده من در ازدواج مليّت مهم نيست، آنچه ارزش بسيار دارد همسر شماست

فرشيد پوراسفندياری، کانازاوا، ژاپن

 

4.

من با داشتن زن خارجی هيچ مشکلی ندارم ودر اين چندين سال بسيار در ارامش زندگی می کنم البته از جنبه زناشويی وفکر می کنم دليل اين موفقيت اول مسلط بودن به زبان اين کشوری که زندگی ميکنم ودوم قبول واحترام گذاشتن به فرهنگ اين کشور که از نظر منبسيار مهم است ،چراکه در صورت احترام گذاشتن به فرهنگ زنم شاهد احترام متقابل بودم.

AMIR، Prag

 

5.

ايشون خبر ندارن که در کشورهای ديگه( از جمله آمريکا) چگونه بعد از طلاق چنان پدرتو در ميارن که روزی 100 هزار بار آرزو مي کردی کاش مهريه بود. تا آخر عمرت هم نمی تونی از پس پولهايی که بابت جدايی از خانم گرفتی در بيايي.هيچوقت ديگه هم هوس نميکنی دوباره تجديد فراش کنی !

mina، WA

 

6.

من 1 بار با 1 خانوم انگليسی ازدواج کردم و 1 دختر هم دارم. اما الن از هم جدا شديم.ميخاستم اين بار با 1 ايرانی باشم تا فرقشونو بدونم اما دوباره 1 انگليسی باهام اشنا شد.من از اينکه مهريه و از اين چيزها ندارن خوشم مياد ولی زناشون نميتون خوب غذا درست کنند و همين طور نسبت به مرداشون شختر به فرهنگ و غذای ايرانی عادت ميکنند.

محمد، انگليس

 

7.

من 7 سال پیش از زن ژاپنی جدا شدم و دارای فرزند هم بودم .و بعد هم 7سال تمام با دختردیگر ژاپنی بودم.جمعا 12 سال تجربه زندگی با ژاپنی ها را دارم.
به عقیده من بزرگترین اشتباه یک جوان ایرانی این است که:
فرد و فرهنگ . زبان . دین . تکنولوژی .کالا . پول و… خارجی را به مشابه داخلی ترجیح دهد.98% از ایرانیان که با خارجی ازدواج کرده اند ناموفق و
پشیمان و ناراحت و خسته و مجبور و بلاتکلیف زندگی میکنند. و سرانجام طلاق و یا مسیرهای نادرست تر دیگر را انتخاب می کنند.
ایرانی یرای ایران و برای ایرانی

hassan judi، Japan

 

8.

من با یک پسرکانادايی 4 ساله که دوستم و با هم زندگی ميکنيم. از هر مرد ايرانی 100 برابر بهتره و حس مالکيت نداره. مثل 2 انسان برابر. من خيلی خوشحالم

پرنده، هميلتون

 

9.

ازدواج با یک خارجی یک سری نکات مثبت و منفی با هم داره ،من چندین ساله با یک دختر اوکراینی ازدواج کردم و از ازدواجمون هم راضییم ،اینجا فقط با یک نفرسر و کار داری و خیلی از مشکلات فامیلی ایرانی را ندارم ولی وقتی نمیتونی حتی احساساتت را بزوبون مادریت با خانومت بگی این خیلی سخته و سخت تر وقتی که با فرزندت با یک زبون دیگه بایدصحبت کنی.

علی، کیف

 

10.

بابا ايرانی خارجی نداره .عشق که کشور و مليت سرش نميشه . اصلا طرح اين سئوال نشان ميدهد که معناي ازدواج در جامعه ايرانی با معنای اصلی ان که زندکی با معشوق است متفاوت است . به خريدو فروش بيشتر شبيه شده . با با بی بی سی شما ديکر از عوامکرای پرهيز کنيد.

علی، مونترال

 

11.

خوب من به عنوان یک خانم ایرانی اینطور فکر میکنم و تجربه کرده ام که مزه مرد خارجی برای ما زنان ایرانی بیشتر ولی دوامشان کمتر است. برای تفریح و ماجراجویی مرد آمریکای جنوبی، برای زندگی بی شور و حال و آرام مرد اروپایی و برای بچه مرد آمریکایی و ازدواح مرد ایرانی. البته من مورد بچه را تجربه نکرده ام.

خانم، مریدا

 

12.

من شخصا دلم ميخواد با همسرم از بچگيام بگم و از افتاب مرداد و فوتبال با توپ پلاستيکي. همسر خارجی هرقدر هم سعی کنه بفهمه ولی باز نميتونه ارتباط برقرار کنه. بغير از اينکه عاشق فرهنگم باشه. خوب اون موقع هم ديگه با من ازدواج نکرده بلکه با فرهنگم ازدواج کرده.

اگه کسی باشه که منودوست داشته باشه و بخاطر من عاشق فرهنگم بشه ميتونه همزبونم باشه و يارم. ولي همچين گوهری نايابه. نگرد که گشتيم و پيدا نشد.

BachePoroo، Somewhere in USA

 

13.

من چند سال است که با شوهرم که امريکايی است ازدواج کرده ام. قبل از ازدواج ميترسيدم که او به زندگی وفادار نباشد و به راحتی دنبال دخترهای ديگه باشه. اما او بسيار مرد نجيب و خانواده دوستی است و من از زندگی با او خوشحالم. به نظر من فرهنگ خانوادگی مهم است.

مينا، امريکا

 

14.

من 5 سال است ازدواج کردم همسرم هلند يست و ازين ازدواج بسيار راضی هستيم، ما اختلاف فکری نداريم، طرفدار آزادی و احترام متقابل هستيم،او با خانواده ام هم جورشده و هر سال باهم مشتاقانه به ايران و ديدار فاميلم ميريم. من هم با خانواده اون مشکلي ندارم.مهم همدلي و هم فکری هستش. اختلافات فرهنگيمون هم جالبه مثلا هم نوروز داريم هم کريسمس هم کنسرت موسيقی سنتی ايرانی ميريم هم موزيک تکنو…بچه هم نميخواهيم.

کيانا، هلند

 

15.

به مدت 12 ساله که ازدواج کردم و همسری امریکای دارم. باید بگم که خانم بنده بهترین و عالیترین هدیه دنیا به من بوده و هست و صاحب دو فرزند هستیم که زندگی ما رو رنگینتر کرده. یکی از اساسی ترین کلید موفقیت در ازدواج با یک فرد خارجی در هر کجای دنیا تسلط کامل به زبان و کلامی واحد میباشد که هر دو بتوانند بدون هیچ گونه عیبی و سوء تفاهمی با هم تکلم بکنن. برای یک انسان امروزی و با سواد فرهنگ و دین و ملیت و نژاد در درجات بسیار پائین در مقابل یک ازدواج با عشق و علاقه قرار داره.

کامران، دالاس – تکزاس

 

16.

یک برادرم و یک همشیره بنده در امریکا زندگی میکنند و هر دو همسران امریکائی دارن و بنده سعادت داشتم که همسران اشان را چندین بار ملاقات بکنم. بخدا قسم عشق و علاقه ای که بین این افراد من دیدم حسرت خوردم و به زندگی و علاقه ایشان افتخار کردم. باید عتراف بکنم که سواد و عشق و علاقه و اهمیت ندادن به مذهب و فرهنگ کهن و مثلا مردسالاری و یا زن سالاری باید کنار گذاشته بشه و فقط به زندگی و علاقه و صمیمیت و درک متقابل توجه داده بشه.

کاشانیفر، کرمان

 

17.

من در سالهای قبل از ازدواج دوست دخترهای هم ایرانی و هم خارجی داشتم. باید بگویم مهم احترام متقابل و حفظ حریم شخصی و البته عشق است. اما به لحاظ فرهنگی زنانی که از کشورهای پیشرفته تر هستند توی جامعه ای تربیت شدند که مثلا صداقت توی اونها ارزشه و وظائف زن و مرد در زندگی مشترک توجیه شده است اما متاسفانه با وضعیتی که ایران داره طبعا ایرانیها هم تحت تاثیر قرار گرفته و چه مرد و چه زن همدیگر رو فریب می دهند. حالا همسر ایرانی دارم. از ایران آمد و با تفکر سنتی که از ازدواج دارد و من نمی دانستم مشکل داریم

علی، خارج

 

18.

من قبلا 21 سال زن ايراني داشتم و لي حالا با يك دختر چینی ازدواج کرده ام و خیلی راضی هستم.

محمد، دوبي

 

19.

تا کی تنهايی در غربت .من که ديگر خسته شدم.

قبول، دبی

 

20. (ایشون تیر خلاصو زدند!)

اگر مرد يا زنی خيلی ايرانی باشد ترجيحا ايرانی ايده ال اوست. والا شاهد 100 درصد تفاهم بين خانواده ايرانی و خارجی چه مرد چه زن نخواهيم بود.روی سخن من با اظهار نظر کنندگانی است که خود را راضی نگه ميدارند که زندگی شان عالی است در کنار مرد يا زن خارجي.نسل جديد هم که يا فرهنگ فارسی نميدانند انها خارج از اين بحث هستند .چون انقدر خارجی شده اند که نه بی بی سی ميخوانند و نه به ايرانی بودن خود فکر ميکنند.پس لطفا خود را گول نزنيد.کوروش وکيل خوانواده از لندن

کوروش، لندن

 

این نظرسنجی بیش از 100 کامنت داشت که چندتایی انتخاب شد. نظر شما چیست؟

آناهیتا دانشور

Advertisements

11 دیدگاه »

 1. emad20 said

  عمادکاربخش:
  http://www.emad20.wordpress.com
  وب خوبی داریداگه دوست داشتیدبه وب منهم سری بزنید….
  شهرارتباطات واینترنت

  emadkr1984@yahoo.com
  http://www.emad20.com
  http://www.kamalipour.com

 2. Raidex said

  Maazerat,vali man yeki ke vaghean ghati kardam xDD!
  Blogetoon nesfi chizash be farsie nesfesh be englisi adam kollan ghati mikone xD!
  darbareye in nasar-sanji….
  tamame chizayi ke mardom comment dadan dorost bood,val hamashoon nesbie…
  in dalil nist ke masalan age 15 ta irani be khareji ezdevaj kardan va zendegie khoobi nadaran,hatman oonae dige ham ke ezdevaj konan badbakht mishan!
  in fagahat bastegi be khode taraf,farhangesh,siasatesh tu zendegi va tarze barkhordesh be baghie afrad(makhsoosan kharejiha)dare,kasi ke betoone be nazare and tabiate ejtemaie yek khareju ehteram begzare mosallamn mitoone zendego khoobi ham ba oona dashte bashe

 3. modir said

  ما كه هنوز ازدواج هم نكرديم چه برسه به انتخاب خارجيش يا ايرانيش . ولي از بيرون كه به قضيه نگاه مي كنم حس ام بهم ميگه ايرانيش بهتره . يه چيزي هست به اسم درك و احساس اون خيلي سخت بين دو نفر از دومليت مختلف بوجود مياد . البته اين فقط نظر منه .

 4. mamamahmoud said

  واقعا عشق کشور و ملیت نمی شناسه. من با اینکه هیچ فکرش رو نمیکردم با شوهرم که مصریه آشنا شدم و با مشکلات زیاد ازدواج کردیم. ولی با اینکه به زبون هم حرف نمی زنیم حرف هم رو خوب میفهمیم. در هر ازدواجی باید یکسری از خودگذشتگی ها رو داشت که در ازدواج با یک خارجی خیلی بیشتر میشه. بهرصورت ازدواج و خوبی و بدیش یکجورهایی قسمت هست. انشالله همه قسمت خوب داشته باشند.

 5. mostafaalli said

  سلام میگم تازه از شباهت موضوع وبلاگمون بگذریم قالب وبلاگمون هم شبیه به همه…در هر حال من هم لینکتون رو گذاشتم.به امید دیدار.

 6. باسلام متشکرم ازشمامن لینک شماواردوبلاگ شهرارتباطات اینترنت قرار دادم با نام خودتان تاارتباط بعدی خدانگهدارشما….
  شهرارتباطات و اینترنت زیرنظراستادارتباطات پروفسورکمالی پور(رئیس دانشکده بخش ارتباطات دردانشگاه پردوآمریکا )است.

 7. روانپریش said

  نظرسنجی بی بی سی رو دیده بودم . امکا چون بی بی سی رو از توی فید دنبال میکنم فقط ، نمیتونستم نظرات کاربران رو بدونم . از جواب ها بر میاد که هر کس بر حسب شخصیت خودش نظر داده ( و این طبیعی هم هست !!) موفقیت درازدواج ، صرف نظر از ایرانی بودن یا نبودن همسر ، بستگی به این داره که چی از زندگی و از همسرت بخواهی . بستگی به انتظارات آدم داره

 8. grayidea said

  انسان بودن عامل برتري نسبت به اهل كجا بودن است اما اختلاف فرهنگي نيز دليل بسياري ار اختلافهاست . من ولي بيشتر به سرنوشت بچه هايي فكر مي كنم كه حاصل اينگئنه ازدواجها هستند و از نظر فرهنگي وضعيت درهمي دارند !

 9. latif said

  دوست من 30 سالش بود که با یه پیرزن انگلیسی ( حدود 60 ساله) ازدواج کرد و تا دو سه هفته هم زندگی شیرینی داشتند ولی بعدش نمیدونم چی شد که شیرینیش تموم شد و بزن بزن کردن.دو سه سال این چاقوکشی هاشون ادامه داشت تا اینکه دوست ما اجازه اقمت دائم اینجا رو گرفت و فوری از زنش طلاق گرفت . من فکر می کنم زن دوست ما هم بهترین هدیه از طرف خدا به اون بود

 10. fatima said

  man 3sal ba yek pesar e belarusi dost bodam ta inek kahnevadeam ejaze zdevaj dad,va bish az 6mah ham tol keshid ke dolate iran ezaje sabt ra dar iran bede,agar ceh ke kheili kheili aziyat shodam be khater e tasobat e irani va aziyat va bad raftarie hodomate slamie iran,vali belakhare zdevaj kardam va adam belarus va hata ba khanevade u zendegi mikoanm va kheili razi ham hastam

 11. سام said

  سلام به همه.
  لطفا راهنمایی کنید.
  من مردی 47 ساله و مهندس هستم از همسرم بعد از بیست سال جدا شدم بگذریم که این زن چه برسر من آورد که الان فکر میکنم از زندان ابوقریب ازاد شدم. اخیرا از طریق سایت ازدواج با یک دختر آمریکایی 30 ساله اشنا شدم ایشان خیلی مایل است با مرد ایرانی ازدواج و در ایران زندگی کند و هرچه من از اختلاف سن و فرهنگ و سایر مشکلات میگویم ایشان قبول میکند وخیلی مشتاق است عکس های که فرستاده و شرحی که می دهد بنظر می رسد ادم خیلی ساده مدار و صادق باشد. من از زن ایرانی خیلی میترسم از طرفی هم نیاز به همسر دارم واز ارتباطهای بدون عشق دورم شاید کسی باور نکند چند سال است که من ارتباط جنسی ندارم حال ماندام چکنم راهنمایی کنید ممکن کلکی در کار باشد؟

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: